Echipa de fotbal AS Dudeștii Noi, promovată de pe locul secund al Seriei I a Campionatului Județean „Promoție” în eșalonul imediat superior, a debutat cum nu se poate mai bine în actualul sezon competițional.

Echipa antrenată de Vali Miculescu s-a impus clar, pe propriul teren, în dauna fotbaliștilor din Sacoșu Turcesc, pe care i-a învins cu scorul de 4-1.

La pauză a fost 2-0 pentru fotbaliștii Dudeșteni, care au marcat în primele 45 de minute prin Raul Neagu (min. 20) și Alexandru Florea (min. 23).

După pauză a intrat în scenă Bogdan Steop, care a reușit dubla, în minutele 48 și 82.

Între cele două reușite ale lui Steop s-a intercalat golul de onoare al vizitatorilor, înscris de Simin Vilchinschi, în minutul 78, dintr-o lovitură de la 11 metri.

În etapa a doua, AS Dudeștii Noi, care face parte din Seria a III-a a Campionatului Județean, va juca tot pe teren propriu, duminică seară, de la ora 18, adversari fiind fotbaliștii de la AS Buziaș. (A.B.)